Három különböző tematikájú aukciót is rendez/rendezett ezekben a hetekben a Virág Judit Galéria. Októberben 155 millió forintért kelt el az idei árverési szezon egyik legjobban várt tétele, Munkácsy Mihály Randevú az ablaknál című nagyméretű festménye. November 12-én rendezik a világ negyedik Zsolnay aukcióját, ahol 67 darab múzeumi rangú és értékű porcelánt bocsátanak árverésre, a legszebb tárgyak több millió forintos kikiáltási árról indulnak. A szintén novemberi kortárs aukciójukon pedig többek között Reigl Judit művére, valamint a Hoffmann-gyűjteményre lehet licitálni, amely felöleli az ezredforduló kortárs magyar művészetét. A Portfolio Törő Istvánt, a galéria ügyvezető igazgatóját (címlapképünkön Virág Judittal, a galéria alapító tulajdonosával) kérdezte az aukciók izgalmas részleteiről és a hazai árverési trendekről.
A művészeti világ ismét izgalomba jött Maurizio Cattelan "Comedian" című alkotása miatt, amely egy falra ragasztott banánból áll. Az eredetileg 2019-ben bemutatott mű ismét kalapács alá kerül, és a szakértők szerint akár egymillió dollár feletti áron is elkelhet - írja a Bloomberg.
Újra jelentkezik Budapest legjelentősebb kortárs seregszemléje, a Budapest Contemporary Képzőművészeti Vásár (BCT), amely 2024-ben nemzetközivé bővül és 12 magasan jegyzett európai galériát is vendégül lát. Szeptember 26-29. között a Bálnában mutatkoznak be a hazai és külföldi galériák, valamint a legkeresettebb művészek. A kiállítás és vásár mellett két napos művészeti konferenciával, felnőtteknek és gyermekeknek szóló edukációs programokkal és tárlatvezetésekkel is készülnek a szervezők.
A Velencei Biennálé a kortárs művészet legnagyobb nemzetközi bemutatója. Az itt szereplő művészek azonnal a világ legkiválóbb szakembereinek és mega-galériáinak látókörébe kerülhetnek, ami felpörgetheti a karrierjüket. A Biennálé kurátora minden évben komoly befolyással bír, hiszen többek között ő választja ki a rendezvényen kiállító alkotókat, akiket a művészeti világ figyelmébe kíván ajánlani.
Mutatjuk azt a 15 művészt, aki leginkább felkeltette a gyűjtők érdeklődését 2023-ban. A műtárgy.com az alábbiakban szemlélteti, hogyan változott a legkeresettebb alkotók rangsora 2005-höz képest, és bemutatja az Artnet 2024-es Artnet Intelligence Report című jelentésének legfontosabb megállapításait.
A tél általában csendes, álmos időszakot hoz a múzeumok számára. Az őszi kiállítások a hideg hónapok alatt is megtekinthetők maradnak, míg a kurátorok inkább nagyszabású retrospektív kiállításokat készítenek elő a tavaszra. Ennek ellenére a múzeumok idén is változatos programmal jelentkeznek szerte a világon. A műtárgy.com most összegyűjtött 10 kiállítást, amelyek december eleje és február vége között nyílnak meg a nagyközönség előtt.
Júniusban nyitotta meg kapuit a HAB – Hungarian Art and Business kiállítótér, amely az MBH Bank képzőművészeti gyűjteményéből kiindulva olyan kiállítások szervezését tűzte ki maga elé, ahol a klasszikus műalkotások a kortársak mellett szerepelnek, támogatva ezzel a képzőművészetről szóló dialógus folytonosságát. Vékony Délia művészeti igazgató arról beszélt a Portfolio-nak, hogy a kortárs művészek felkarolása és a jelen kor művészeinek megismertetése a művészetfogyasztó közönséggel elsődleges szempont a HAB kiállításainak összeállításában. Ennek érdekében nemcsak kiállításokat szervez a HAB, hanem képzőművészethez köthető foglalkozásokat is tart érdeklődő csoportok számára, illetve létrehozott egy támogatói programot is kortárs képzőművészek részére.
Advent első hétvégéje igazi csemegét kínál a kortárs művészetek kedvelőinek. 29 helyszínen, 8 útvonalon, naponta 3 időpontban meghirdetett vezetett művészeti sétán, összesen 58 programra várják dec 1-3. között a kortárs képzőművészet szerelmeseit, a gyűjtőket és leendő gyűjtőket, valamint mindazokat, akik a szeretnének valamilyen igazán különleges programmal ráhangolódni a karácsonyra.
A különböző művészeti vásárokon való részvétel egy remek módja annak, hogy a gyűjtők egy adott helyen és időben elmélyüljenek a művészeti világ legújabb történéseiben. A galériák, a kurátorok és művészek széles skáláját egy tető alá hozó nagyszabású rendezvényeken lehetővé válik a gyűjtők számára, hogy viszonylag rövid időn belül számos műalkotást megtekintsenek. Mindeközben pedig tartalmas kapcsolatokat alakíthatnak ki a művészeti szakemberek globális közösségével.
Fókuszban a gondoskodás, a megújuló digitális látogatói élmény és a partnerségeken alapuló új kiállítások.
Az Artprice minden ősszel közzéteszi a globális kortárs művészeti piacon folytatott kutatásának eredményeit. Az idei éves jelentés - amelyet az Art Basel a Frieze London és a Paris+ kiállításokkal egy időben tett közzé - kifejezetten az ultrakortárs művészetre (40 év alatti művészek alkotásai) összpontosít. E vadonatúj jelentés mellett az Artprice továbbra is elemzi a kortárs művészeti piac egészére (1945 után született művészek) vonatkozó összes aukciós adatot.
Az ikonikus installációiról - köztük egy formaldehidben lévő cápa installációjáról - ismert Hirst több ezer színes pöttyökből álló festményét gyújtotta fel október 11-én, miután digitális formában, NFT-ként adta el őket.
A Ludwig Múzeumban szeptember 16-án nyílt „Nem vagyok robot. A szingularitás határán” című kiállítás az ember és technológia, a humán- és mesterséges intelligencia közötti viszony rohamos változását, és a teljesen új, az emberiség létét meghatározó új dimenziókat mutatja be nemzetközi és magyar műalkotásokon keresztül. Legfőbb állítása, hogy a 21. századot meghatározó digitalizációs fejlődés észrevétlenül is egyre közelebb ér, egyre mélyebben kúszik be az emberek leghétköznapibb tevékenységeibe, és hamarosan eljöhet az a pont, amikor a technológia irányítása kikerül az ember kezei közül. Az emberiség a szingulartiásnak nevezett határállapot szélén bolyong, csak nüánszok választhatják el a disztópikus összeomlást az utópisztikus jövőképtől. A döntés felelőssége az ember kezében van, a kérdés csak az, hogy mit kezd a merőben új lehetőségekkel?
Egyre többen érdeklődnek a műkereskedelem iránt Magyarországon, közülük sokan a kortárs művészeket keresik. Ugyanakkor a festményvásárlás soha nem lehet egyszerű befektetés, még akkor sem, ha az adott festmény 20-30 év múlva a sokszorosát éri majd – mondták el a Portfolio-nak az idén 25 éves Virág Judit Galéria vezetői, Virág Judit és Törő István. Az sem véletlen, hogy a magyar piac egyik legismertebb galériája és aukciósháza határozott lépésekkel nyit a kortárs művészek felé, de kétnapos, májusi árverésükön a klasszikusok is helyet kapnak majd.
Elárverezi képzőművészeti gyűjteményét a Magyar Telekom. A cég jogelődjei a kilencvenes évek eleje óta építették a kortárs képzőművészeti kollekciót: több izgalmas tétel, és neves festők művei kerülnek kalapács alá.
A Virág Judit Galéria kortárs aukciós kiállításán 128 háború utáni és kortárs műalkotást lehet megtekinteni. A november 19-ig ingyenesen látogatható tárlat kiemelt tételei közé tartozik az 1967-ben készült Sávok I., Bak Imre hard-edge korszakának egyik legkorábbi darabja, Fajó János Formázott Vászon VI. és Vonalak negatívban (piros) című alkotásai, valamint Maurer Dóra 3-ból 5 című installációja. A november 20-i aukción többek között Lakner László, Nádler István, Konok Tamás, Dienes Gábor, El Kazovszkij, Wahorn András, Ef. Zámbó István és feLugossy László műveire is lehet majd licitálni a Budapest Kongresszusi Központban.
Balesetek történtek, a forgalom torlódásáról jött jelentés.
Budapesten adták ki, nagyobb mennyiségű hó jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?